Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabaw i ciekawostek historycznych. To znaczenie, które nie jest rzeczywiście rozpowszechnione jak pozostałe w Polsce, ale posiada znacznie do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim splatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zdobyły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna dodaje się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest właściwie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na domowe danie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i wystawia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to piękne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która wzięła się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z tamtej strony warto zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i wysyła przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyzny w tym obszarze, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podjęcia ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje wówczas sam z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest osiągalny dla zwiedzających również można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym polu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stara wtedy piękna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments